COSA Sec - nástroj pro NIS2
Je další součástí COSA SF, která na základě pevně definované podnikové architektury přináší v tomto případě řešení pro nové povinnosti vyplývající z připravované novely zákona o kybernetické bezpečnosti obsahující NIS2 EU nařízení (ZKB) a DORA
Co nového přináší COSA Sec do oblasti bezpečnosti
Hlavním přínosem COSA Sec není duplikovat služby specializovaných a etablovaných nástrojů v oblasti bezpečnosti. Cílem COSA Sec je převzít událost z těchto systémů a rychle poskytnou informaci o dopadu bezpečnostních rizik a hrozeb na celou podnikovou architekturu. A to od fyzické, technologické, datové, aplikační a business vrstvy. COSA Sec tedy velmi rychle a efektivně vytvoří dopadovou analýzy incidentu na regulované služby z pohledu nového ZKB ale i na ostatní významné interní i externí služby organizace.
Jaké konkrétní povinnosti ZKB a NIS2 COSA Sec pokrývá
Obecné výhody integrace EA Management nástrojů se SIAM
- Komplexní pohled na bezpečnost: Integrace umožňuje propojení bezpečnostních dat se strukturou podnikové architektury, což poskytuje celkový přehled o tom, jak jsou bezpečnostní incidenty a hrozby spojeny s konkrétními podnikovými procesy a aktivy. To pomáhá identifikovat, které části organizace jsou nejvíce ohroženy.
- Definice dopadu na podnikání: Díky propojení SIEM s EA managementem může organizace lépe posoudit dopad bezpečnostních incidentů na obchodní operace. To zahrnuje analýzu, jak by konkrétní hrozby mohly ovlivnit klíčové obchodní procesy a služby, což je zásadní pro efektivní řízení rizik.
- Zlepšení rozhodovacích procesů: S centralizovaným přístupem k informacím o bezpečnosti a architektuře mohou manažeři lépe informovat strategická rozhodnutí. Mít data o bezpečnosti v kontextu podnikové architektury umožňuje lépe plánovat a alokovat zdroje na ochranu kritických aktiv.
- Podpora compliance a auditování: Integrace SIEM do EA managementu může usnadnit dodržování regulačních požadavků tím, že poskytuje jasné záznamy o tom, jak jsou zabezpečení a compliance řízeny napříč různými vrstvami organizace.
- Vylepšená spolupráce mezi týmy: Tato integrace podporuje lepší spolupráci mezi IT bezpečnostními týmy a architekty podnikové architektury, to vede k efektivnějšímu řešení problémů a rychlejší reakci na incidenty.