COSA SF
Co je COSA SF
COSA Service Framework je balík služeb, který představují standardizované činnosti a výstupy architektů při realizaci rozsáhlých ICT projektů u zákazníka. Zde je podrobnější popis,
COSA SF model-based přístup
Základem COSA je striktní model-based přístup, kdy základním principem je práce v jednotné repository s jednotným a konzistentním obsahem. Všechny výstupy v podobě dílčích architektonických pohledů nebo exportů do MS Office dokumentů jsou publikovány z tohoto modelu.
COSA je postavena na TOGAF top-down přístupu, který zajišťuje logický postup a stále aktuální celostní pohledy na dodávku. Tímto postupem COSA zásadně napomáhá řešit Agilní rizika rozsáhlých ICT projektů.
Tento přístup:
- umožňuje konsolidovat a spravovat znalosti o prostředí zákazníka z různých definovaných pohledů,
- nabízí pohled na aktuální i budoucí plánované stavy prostředí,
- zachycuje vztahy a závislosti mezi manažerskou, obchodní, aplikační i technologickou součástí společnosti.
COSA SF patterns a automatizace
Pro úspěšné začlenění architektury do procesu realizace projektu je klíčovým faktorem rychlost jejího zavedení. V praxi bývá velký tlak na termíny, a pokud architektura nedodá své klíčové výstupy během několika týdnů, projekt si začne vytvářet vlastní řešení, což často přináší rizika spojená s Agilními riziky.
COSA SF proto používá a nabízí COSA patterns (vzory) jako řešení a akcelerátory zapojení do projektu. Tyto vzory jsou výsledkem mnohaletých zkušeností a vycházejí z rámce TOGAF ADM. Jsou zjednodušeny do praktické podoby, která přesně odpovídá dané fázi a potřebám projektu. Vytvářejí architektonický pohled, na který jsou navázány importní a exportní můstky, což urychluje dodávku a usnadňuje spolupráci architektury s managementem i delivery týmy.
Enterprise Architecture jako trvalá součást delivery stream
Rozsáhlé digitalizační a ICT transformační projekty vyžadují zcela odlišný přístup k zapojení Enterprise Architektury (EA), než je tomu u menších iniciativ a projektů. Úspěch těchto projektů závisí na efektivní koordinaci mezi strategickými záměry organizace a implementačními kroky, což klade rovněž vysoké nároky na architektonickou flexibilitu, rychlost reakce a schopnost adaptace.
COSA SF best practice navrhuje následující zapojení Enterprise Architektury (EA) do celkového procesu delivery (žluté části). Velmi zjednodušeně řečeno, EA upřesňuje definovanou vizi investora na základě komplexního designu realizace, vytváří zadání a spolupracuje s integračním streamem. Současně stanovuje celkový rozsah realizace (scope), který sdílí s plánovacím a řídícím týmem projektu.
EA také definuje klíčové business a technické domény a v rámci těchto domén připravuje zadání pro paralelní delivery streamy, označované jako Epic, Iniciativa nebo obdobně.
EA vybavená COSA SF tedy celkově propojuji hlavní složky celkové dodávky a významně tím redukuje potenciální rizika.
Uvedený model spolupráce představuje návrh, který je možné přizpůsobit konkrétní situaci a potřebě zákazníka.
COSA SF jako řešení Agilních rizik
Jak již bylo na několika místech zmíněno, správně nastavená a funkční Enterprise Architektura (EA) významně přispívá k redukci rizik rozsáhlých ICT projektů. Samotné zavedení EA však nestačí. EA a její představitel musí být nedílnou součástí projektového vedení — stanovovat design cílového řešení, definovat pravidla realizace a dohlížet na soulad dodávky se schváleným designem.